Auto bez kierowcy. Krytyka testów pojazdów autonomicznych po śmiertelnym wypadku (video)

RUPTLY / x-news
Fot. RUPTLY / x-news
Fot. RUPTLY / x-news
W Tempe w Arizonie doszło do pierwszego śmiertelnego wypadku z udziałem samochodu autonomicznego. Potrącona została 49-letnia kobieta, która przejeżdżała rowerem w nieprzeznaczonym do tego miejscu.

Rowerzystka została przewieziona do szpitala, ale mimo wysiłków lekarzy zmarła. Uber zawiesił testy tego typu pojazdów w Stanach Zjednoczonych. Więcej w materiale - Pierwsza śmiertelna ofiara auta bez kierowcy

Wielu mieszkańców Arizony jest przeciwnych przeprowadzanym testom. - Nie uważam, żeby infrastruktura w Stanach Zjednoczonych była gotowa na samochody autonomiczne. Absurdem jest myślenie, że jesteśmy gotowi na taką technologię, bez zachowania prawdziwych środków ostrożności. Dajcie spokój - stwierdził jeden z mieszkańców Tempe.

Co kryje się pod poszczególnymi poziomami jazdy autonomicznej?

Poziom 1 realizowany jest przez systemy, które automatyzują określony element prowadzenia. Systemy te nie wymieniają się danymi pomiędzy sobą i odpowiadają na przykład za utrzymywanie jednej prędkości (tempomat), utrzymywanie odpowiedniej odległości od innych użytkowników ruchu, wspomaganie hamowania w awaryjnej sytuacji. Przy pierwszym poziomie autonomizacji jazdy, kierowca jest zobowiązany trzymać cały czas ręce na kierownicy i obserwować ruch na drodze.

Poziom 2 odpowiada jeździe półautonomicznej. Na tym poziomie pojazdy mogą autonomicznie jechać prosto, pozostawać na pasie i kontrolować odległość od pojazdów z przodu we wstępnie określonych sytuacjach – na przykład na autostradzie. W przypadku korków na drodze pojazd może autonomicznie przejąć prowadzenie, kierowanie i hamowanie.

Poziom 3 określa moment, w którym pokładowe systemy są już w stanie przejąć wszelkie funkcje prowadzenia pojazdu, ale tylko w określonych przypadkach. To już de facto jazda półautonomiczna, ale kierowca przez cały czas musi pozostawać na posterunku i być gotowym na przejęcie prowadzenia, bo w każdej chwili może go o to „poprosić” samochód

Poziom 4 to już jazda w pełni autonomiczna. Przez większość czasu pojazd może poruszać się autonomicznie i będzie radził sobie nawet ze skomplikowanymi sytuacjami na drogach krajowych i w ruchu miejskim. Kierowca podczas podróży może zająć się innymi rzeczami i nie musi stale obserwować otaczającego go ruchu na drodze. Co ważne, na poziomie czwartym pojazdy będą komunikować się między sobą i informować się wzajemnie na przykład o zmianie pasa ruchu.

Poziom 5 charakteryzować się będzie pełną autonomicznością samochodu w każdych warunkach. W tej sytuacji przebywający w pojeździe nie będą musieli wykonywać żadnych zadań związanych z prowadzeniem samochodu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty