Auta bez powrotu

Kazimierz Netka
Fot. Maciej Pobocha
Fot. Maciej Pobocha
Wyrejestrowałeś w Polsce samochód osobowy, wyjechałeś nim za granicę i tam zarejestrowałeś? Uważaj, bo gdy wrócisz do kraju możesz mieć kłopoty z powtórnym zarejestrowaniem tego samego auta. Całą procedurę trzeba bowiem zaczynać od nowa, albo samochód oddać na... złom.

 

Takiej przygody doświadczył pan Czesław. Miał dobrego, prawie nowego Mercedesa. Wyjechał do pracy na Wyspy Brytyjskie. Tam przebywał dwa lata. Postanowił skończyć z emigracją zarobkową. Swym samochodem, który już zniknął z ewidencji w Polsce, a pojawił się w rejestrze angielskim, przyjechał do siebie, do domu w Bory Tucholskie. Zapragnął znowu posiadać polskie tablice rejestracyjne. Gdy zgłosił się do urzędu, okazało się, że powtórne zarejestrowanie auta jest

Fot. Maciej Pobocha
Fot. Maciej Pobocha

niemożliwe.

 

- Powiedziano mi, że zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym pojazd nie może być ponownie zarejestrowany - żali się pan Czesław. - Gdybym wiedział, sprzedałbym go, nawet tanio, jakiemuś rodakowi w Anglii. Zresztą nie wiem, kto by go kupił, bo kierownicę, tak jak prawie wszystkie używane w Polsce samochody, ma po lewej stronie. To absurd! - mówi. - Takie przepisy trzeba zmienić.

 

- Nie ma powrotu do rejestracji auta osobowego, nie ma bowiem jej czasowego zawieszenia - wyjaśnia Teresa Kleger-Rudomino, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Dlatego cała procedura musi być przeprowadzona tak samo, jak w przypadku pierwszej rejestracji. Zainteresowana osoba musi przedstawić dowód własności pojazdu, uiścić wszystkie opłaty przewidziane przy tego rodzaju czynnościach. Każda sprawa rozpatrywana jest indywidualnie i sposoby ich załatwiania mogą być różne.

 

A jakie formalności trzeba wypełnić? Przypomnijmy niektóre z nich. Otóż w przypadku pojazdu sprowadzonego z zagranicy (a za taki może być uznany samochód kupiony w Polsce, a potem zarejestrowany w innym państwie), potrzebny jest przede wszystkim dowód własności pojazdu (m.in. umowa sprzedaży, umowa zamiany, umowa darowizny, umowa dożywocia, faktura VAT lub rachunek, prawomocne orzeczenie sądu rozstrzygające o prawie własności, prawomocne orzeczenie sądu stwierdzające nabycie spadku). Trzeba też mieć dowód rejestracyjny.

 

W przypadku pojazdu sprowadzonego z kraju niebędącego państwem członkowskim UE, konfederacją szwajcarską lub państwem członkowskim Europejskiego Centrum Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, zamiast dowodu rejestracyjnego dopuszcza się przedstawienie innego dokumentu stwierdzającego rejestrację pojazdu, wydanego przez organ właściwy do rejestracji w tym państwie. Wymagany jest też dowód odprawy celnej przywozowej.

 

Niezbędne jest też potwierdzenie zapłaty akcyzy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli samochód osobowy został sprowadzony z terytorium państwa członkowskiego UE. Konieczne jest też zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu, a także udokumentowanie ubezpieczenia OC.

 

Gdy już dojdzie do finału...

 

Dowody rejestracyjne to niemal papiery wartościowe. Właściciel pojazdu po uzyskaniu informacji, iż zamówiony dowód rejestracyjny wpłynął już do organu rejestracyjnego, zgłasza się po jego odbiór z następującymi dokumentami: pozwoleniem czasowym, jeżeli było wydane, kartą pojazdu, umową obowiązkowego ubezpieczenia OC, dowodem osobistym. W niektórych urzędach, np. w Gdańsku, wyznaczone jest odrębne stanowisko (oznaczone napisem "Odbiór stałego dowodu rejestracyjnego") i nie ma w takim przypadku konieczności pobierania biletu numerowanego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty