Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyprzedzanie. Jak to zrobić bezpiecznie?

Sławomir Draguła
Wyprzedzanie - jak to zrobić bezpiecznie? Kiedy można z prawej?
Wyprzedzanie - jak to zrobić bezpiecznie? Kiedy można z prawej?
Przy wyprzedzaniu nie jest najważniejszy szybki i mocny samochód. Ten manewr wymaga od kierowcy refleksu, dobrej oceny sytuacji i przede wszystkim wyobraźni.

Wyprzedzanie to najniebezpieczniejszy manewr kierowców na drodze. W jego bezpiecznym wykonaniu może nam pomóc kilka zasad, których warto przestrzegać.

To trzeba wiedzieć przed wyprzedzaniem

Co oczywiste, wyprzedzanie jest szczególnie niebezpieczne na drodze jednojezdniowej - zwłaszcza ruchliwej, jak większość krajówek w Polsce. Dlatego zanim na takiej trasie włączymy lewy kierunkowskaz i zabierzemy się do połykania kolejnych tirów, traktorów i innych zawalidróg, musimy być pewni, czy wyprzedzanie w tym miejscu jest dozwolone. Musimy też wiedzieć, ile pojazdów chcemy wyprzedzić oraz ocenić, czy jest to możliwe, biorąc pod uwagę, ile mamy prostej drogi przed sobą i z jaką prędkością poruszają się wyprzedzane pojazdy. Trzeba też sprawdzić, czy mamy dobrą widoczność.

– To kluczowe sprawy – tłumaczy Jan Nowacki, instruktor nauki jazdy z Opola. – Najczęstszym błędem popełnianym przez kierowców, jest zbyt mały odstęp między nimi a wyprzedzanym pojazdem. Jeśli zbyt blisko podjedziemy do samochodu, który chcemy wyprzedzić, ograniczamy sobie do minimum pole widzenia. Wówczas nie będziemy w stanie zobaczyć pojazdu nadjeżdżającego z przeciwka. Jeśli natomiast kierowca przed nami gwałtownie przyhamuje, to wjedziemy w jego tył.

Dlatego przed wyprzedzaniem zachowajmy większy odstęp od poprzedzającego nas samochodu i dopiero wówczas próbujmy wychylać się na przeciwny pas ruchu, by upewnić się czy na pewno nic nim nie nadjeżdża, albo czy nie ma tam innych przeszkód, np. robót drogowych. Utrzymywanie większego odstępu jest ważne również dlatego, że pozwala rozpędzić samochód jeszcze zanim wyjedziemy na pas dla ruchu z przeciwnego kierunku. Jadąc na zderzaku nie ma takiej możliwości - to znacznie wydłuża czas trwania manewru.

- Oczywiście zanim zaczniemy wyprzedzać, musimy spojrzeć w lusterko boczne oraz wsteczne i upewnić się, czy to my nie jesteśmy już wyprzedzani – przypomina młodszy inspektor Jacek Zamorowski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. - Pamiętajmy, że jeśli kierowca za nami ma już włączony kierunkowskaz powinniśmy pozwolić się wyprzedzić. To samo dotyczy pojazdu, który chcemy wyprzedzać. Jeśli ma on włączony lewy kierunkowskaz, musimy zrezygnować z wykonania manewru wyprzedzania.

Zanim zaczniesz wyprzedzać:

- Upewnij się, że nie jesteś wyprzedzany.

- Sprawdź, czy masz odpowiednią widoczność i wystarczające miejsce, by wyprzedzić bez utrudniania ruchu innym kierowcom. Pamiętaj, że wymuszanie zjazdu na utwardzone pobocze na kierowcach jadących z przeciwka jest łamaniem przepisów i agresywnym zachowaniem. To tzw. wyprzedzanie na trzeciego - może ono doprowadzić do groźnego wypadku.

- Upewnij się, że kierowca pojazdu, który chcesz wyprzedzić nie sygnalizuje zamiaru wyprzedzania, skrętu lub zmiany pasa.

Bezpieczne wyprzedzanie

- Przed rozpoczęciem wyprzedzania zredukuj bieg, włącz kierunkowskaz, jeszcze raz upewnij się, czy możesz wyprzedzać (pamiętaj o lusterkach) i dopiero wtedy rozpoczynaj manewr.

  • - Manewr wyprzedzania powinien trwać jak najkrócej.
    - Bądźmy zdecydowani. Jeśli już zaczęliśmy wyprzedzać, to dokończmy ten manewr. Chyba, że zaistniały nowe okoliczności, uniemożliwiające jego wykonanie - np. na drodze z przeciwka pojawił się inny pojazd, pieszy czy rowerzysta.
    - Podczas wyprzedzania nie wolno patrzeć na prędkościomierz. Całą naszą uwagę skupiamy na obserwowaniu tego co dzieje się przed nami.
    - Pamiętajmy, by wyprzedzany pojazd objechać w odległości uniemożliwiającej zahaczenie o niego.
    - Jeśli wyprzedziliśmy już wolniejszego od nas, pamiętajmy aby na swój pas ruchu nie zjeżdżać zbyt wcześnie, inaczej zajedziemy drogę kierowcy, którego właśnie wyprzedziliśmy.
  • - Zjechanie z powrotem na nasz pas, sygnalizujemy prawym kierunkowskazem.

    COMPONENT {"params":{"is_photo":"1","ids":[22808123,22808133,22808145]},"component":"selected"}

    Kodeks drogowy - tu nie wolno wyprzedzać

    Zgodnie z kodeksem drogowym zabrania się wyprzedzania pojazdu silnikowego w następujących sytuacjach: 
    - Przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia. 
    - Na skrzyżowaniu  (z wyjątkiem skrzyżowań o ruchu okrężnym i skrzyżowań, na których ruch  jest kierowany).
    - Na zakrętach oznaczonych znakami ostrzegawczymi.  

    Natomiast wszystkich pojazdów zabrania się wyprzedzać: 
    - Na i przed przejściami dla pieszych oraz przejazdami dla rowerzystów. 
    - Na i przed przejazdami kolejowymi oraz tramwajowymi.
    (Od tych zasad istnieją pewne wyjątki).

    Kiedy wyprzedzamy z lewej, kiedy z prawej?

    Ogólna zasada brzmi: innych uczestników ruchu wyprzedzamy z ich lewej strony, chyba że:
    - Wyprzedzamy pojazd na jezdni jednokierunkowej z wyznaczonymi pasami ruchu.
    - Wyprzedzamy na obszarze zabudowanym na jezdni dwukierunkowej posiadającej co najmniej dwa pasy ruchu w tym samym kierunku.
    - Wyprzedzamy na obszarze niezabudowanym na jezdni dwukierunkowej posiadającej co najmniej trzy pasy ruchu w tym samym kierunku.
    - Z obu stron można wyprzedzać na autostradach i drogach ekspresowych. Ale bezpieczniejsze jest wyprzedzanie z lewej strony. Warto pamiętać o tym, by po wyprzedzaniu wrócić na prawy pas.

    Zobacz także: Seat Ibiza 1.0 TSI w naszym teście

    Kiedy jesteś wyprzedzany

    Czasami zdarza się, że nawet najwięksi rajdowcy są czasami wyprzedzani przez innych użytkowników dróg. W takim przypadku warto pamiętać o podstawowej zasadzie. - Pierwsze przykazanie, wyprzedzany kierowca pod żadnym pozorem nie zwiększa swojej  prędkości – mówi młodszy inspektor Jacek Zamorowski. – Ba, lepiej nawet zdjąć nogę z gazu, by ułatwić osobie nas wyprzedzającej ten manewr.

    Po zmroku można oświetlić światłami drogowymi szosę wyprzedzającemu nas kierowcy. Pamiętając oczywiście o ich zmianie na światła mijania, gdy zostaniemy wyprzedzeni. Kierowca dojeżdżający do wolniejszego samochodu powinien również zmienić światła z drogowych na mijania, by nie oślepić poprzednika

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty