Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawca wypadku uciekł - jak wywalczyć odszkodowanie? Poradnik

Paweł Puzio
Sprawca wypadku uciekł - jak wywalczyć odszkodowanie? Poradnik
Sprawca wypadku uciekł - jak wywalczyć odszkodowanie? Poradnik
W nasz samochód uderzyło inne auto. Jego kierowcy udało się uciec, zanim spisaliśmy numery rejestracyjne jego pojazdu. W tej sytuacji - gdy sprawca wypadku lub kolizji zbiegł - uzyskanie odszkodowania jest trudne. Radzimy, co zrobić.
Sprawca wypadku uciekł - jak wywalczyć odszkodowanie? Poradnik
Sprawca wypadku uciekł - jak wywalczyć odszkodowanie? Poradnik

Koszty naprawy można pokryć z polisy Auto Casco - oczywiście jeśli kierowca ją posiada. W niektórych sytuacjach może je pokryć Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Może się też zdarzać, że auto trzeba będzie naprawić za własne pieniądze.

Sprawca uciekł - co robić?

Jeśli sprawca wypadku lub kolizji zbiegł, przede wszystkim należy zachować spokój. Trzeba też pamiętać o czterech krokach, które należy podjąć, by nie stracić szansy na odszkodowanie.

Po pierwsze, kolizję albo wypadek należy niezwłocznie zgłosić policji – tylko wtedy będzie można ubiegać się o wypłatę odszkodowania przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG).

Po drugie, trzeba zabezpieczyć wszystkie ślady, wskazujące sprawcę wypadku, w tym zeznania świadków.

Po trzecie, jak najszybciej trzeba zgłosić szkodę do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym mamy wykupioną polisę OC. Przeprowadzi ono likwidację szkody, a następnie prześle akta do UFG.

Po czwarte, trzeba pamiętać, że zgłaszający szkodę ma obowiązek udowodnić jej wysokość. Dlatego właściciel uszkodzonego samochodu czy motocykla musi przedstawić wszystkie niezbędne dokumenty, na podstawie których towarzystwo ubezpieczeniowe będzie mogło wycenić szkodę. Ważna będzie tu wycena szkody dokonana przez rzeczoznawcę.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny - kiedy wypłaca odszkodowania?

UFG wypłaca odszkodowania tylko w dwóch przypadkach: kiedy sprawca zbiegł z miejsca wypadku i pozostaje nieznany lub kiedy sprawca w chwili zdarzenia nie posiadał obowiązkowej poliscy OC.

Co ważne, w obu przypadkach UFG wypłaca świadczenia jedynie za szkody osobowe, czyli związane z utratą zdrowia. W niektórych przypadkach szkody na mieniu są pokrywane przez UFG, ale tylko wówczas, kiedy obrażenia uczestników wypadku były tak duże, że wymagały co najmniej 14-dniowego pobytu w szpitalu.

UFG ma obowiązek wypłacić odszkodowanie w terminie 30 dni licząc od dnia otrzymania akt szkody od zakładu ubezpieczeń. W przypadku, gdy wyjaśnienie okoliczności niezbędnych do ustalenia odpowiedzialności funduszu albo wysokości świadczenia w tym terminie nie jest możliwe, świadczenie powinno być wypłacone w terminie 14 dni od daty wyjaśnienia tych okoliczności.

Jeżeli zaś sprawca uciekł, ale jednocześnie z wypadku wszyscy wyszli bez obrażeń, nie należy nam się żadne świadczenie z UFG. Wówczas swój samochód musimy naprawić z polisy AC, jeśli oczywiście taką posiadamy. Jeśli nie, za usunięcie szkody zapłacimy z własnej kieszeni.

Poszkodowany posiada polisę AC

Nieco spokojniejszy może być kierowca, który ma ubezpieczenie Auto Casco. Koszty naprawy samochodu pokryje towarzystwo ubezpieczeniowe w ramach polisy AC. Gwarantuje ona wypłatę odszkodowania w przypadku wyrządzenia szkody przez nieznanego sprawcę, np. takiego który uderzył w samochodów albo go zarysował.

– Nieznany sprawca, oprócz tego, że funduje nam kłopot związany z niesprawnością auta, kosztuje nas pieniądze. Chodzi o utratę zniżki za bezszkodową jazdę, z którą będziemy musieli pogodzić się w następnym roku – dodaje Wojciech Rabiej z porównywarka finansowej Rankomat.pl.

Poszkodowany posiada tylko polisę OC

Jeśli jednak sprawca ucieknie z miejsca kolizji a poszkodowani w wypadku nie doznali ciężkich obrażeń, koszty naprawy samochodu kierowca musi pokryć z własnej kieszeni. Zasada ta jest zapisana w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych i ma zapobiec nadużyciom ze strony kierowców.

Przyjmijmy, że jestem właścicielem 10-letniego auta, którego zderzak przez przypadek sam mocno zarysowałem wjeżdżając do garażu. Dodatkowo, podoba mi się już nowszy model, więc starego samochodu chcę się pozbyć. Proszę zatem mojego sąsiada, który ma koparkę, żeby uszkodził moje auto i uciekł z miejsca wypadku. Następnie zgłaszam szkodę, aby od ubezpieczyciela otrzymać pieniądze na nowszy samochód.
- Aby uniknąć takich sytuacji, w ustawie zapisano, że UFG wypłaca odszkodowania tylko, jeśli w wypadku poważnie ucierpią kierowca lub pasażerowie - tłumaczy Rabiej.

Policja złapała sprawcę

Jeśli policji uda się jednak ustalić, kim jest sprawca, odszkodowanie wypłaci firma, w której winny wypadku wykupił OC. Ponadto zatrzymany zostanie ukarany nie tylko za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym, kolizji czy wypadku, ale również za ucieczkę z miejsca zdarzenia. Łącznie może mu grozić nawet do 12 lat więzienia.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty