Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samochodowe lusterka. Jak je prawidłowo ustawić? Wyjaśniamy

Paweł Bartocha
Fot. Wojciech Frelichowski
Fot. Wojciech Frelichowski
Lusterka w samochodzie pełnią bardzo ważną rolę. Ich prawidłowe ustawienie w dużym stopniu wpływa nie tylko na komfort, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo jazdy. Co istotne, dotyczy to nie tylko naszego, ale też bezpieczeństwa osób trzecich, w tym innych kierowców i pieszych. Wyjaśniamy, jak prawidłowo ustawić lusterka w samochodzie.

W każdym samochodzie osobowym znajdują się trzy lusterka – jedno wewnętrzne (wsteczne) oraz dwa boczne (zewnętrzne). Współczesne lusterka samochodowe mają specjalny kształt, aby zapewnić optymalny do wielkości i rodzaju nadwozia kąt widzenia. Lusterka są bowiem asferyczne, łamane, co w pewnym stopniu ma redukować tzw. „martwe pole”. O lusterka też należy dbać, co jakiś czas przemywając je preparatem do czyszczenia – zwykle wystarczy płyn do mycia szyb i kawałek ręcznika papierowego. Z kolei w przypadku uszkodzenia jak najszybciej należy je wymienić na nowe – w przeciwnym wypadku grozi to zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego przez policję. Z kolei lusterka wewnętrzne mają funkcję przyciemniania (tzw. tryb nocny), za pomocą klapki lub uruchamianą automatycznie (fotochromatyczne), co ma zapobiegać oślepianiu przez jadące za nami auta.

Samochodowe lusterka. Rola lusterek w samochodzie

Fot. Skoda
Fot. Skoda

Lusterka w samochodzie pełnią bardzo ważną rolę, gdyż pomagają w prawidłowej ocenie sytuacji na drodze oraz na parkingu, co jest szczególnie istotne podczas parkowania i precyzyjnych manewrów. Lusterka boczne przymocowane zwykle są do poszyć drzwi lub na łączeniu bocznych szyb z przednimi słupkami. Poszerzają one pole widzenia i pozwalają dostrzec, co znajduje się bezpośrednio za pojazdem. Lusterka umożliwiają bezpieczną zmianę pasa ruchu.

Lusterka w samochodzie powinny zapewniać pełną widoczność otoczenia. Jeśli ustawimy je zbyt wysoko lub zbyt nisko, wówczas pole widzenia będzie ograniczone, co może skutkować niedostrzeżeniem w porę zagrożenia na drodze, a w konsekwencji wypadkiem lub kolizją.

Samochodowe lusterka. Jak prawidłowo ustawić lusterka?

Optymalnym ułożeniem jest widoczna część boku naszego pojazdu oraz drugi pas. Jeśli chodzi o lewe lusterko, na obrazie w prawym dolnym rogu powinna znaleźć się przednia klamka auta, co pozwala zobaczyć fragment boku pojazdu oraz przestrzeń obok niego, w której znajdują się inne samochody poruszające się na sąsiednim pasie ruchu. Analogiczną metodę należy zastosować do prawego lusterka. Lusterko od strony pasażera ustawiamy po przesunięciu głowy nad środkowy tunel samochodu. Trzeba też pamiętać, że tylne drzwi nie powinny zajmować więcej niż 10% powierzchni lusterka. Lusterka boczne  nie mogą być ani ustawione zbytnio do dołu (aby widzieć w nich krawężniki), ani zbytnio do góry. Ustawiając lusterka, musimy pamiętać o tym, że gdy siedzimy prosto na fotelu, to w bocznych lusterkach nie możemy widzieć nawet najmniejszego fragmentu auta.

Wewnętrzne lusterko pełni natomiast funkcję pomocniczą, pozwalając dostrzec przestrzeń za pojazdem. Poprawne ustawienie wymaga pochylenia elementu tak, aby można było zauważyć tylną szybę samochodu oraz obiekty znajdujące się za nim. Obraz nie powinien być przysłonięty żadnymi elementami zaburzającymi jego widoczność.

Samochodowe lusterka. Czym jest martwe pole i jak je wyeliminować?

Niegdyś lusterka regulowało się specjalnymi wypustkami na podszybiu. Obecnie zdecydowana większość pojazdów posiada już elektrycznie regulowane lusterka. Co więcej, przy wrzucaniu biegu wstecznego niekiedy automatycznie zmieniają one kąt, aby zapewnić cofającemu kierowcy większe pole widzenia niższych partii pojazdu i terenu wokół niego.

Należy też pamiętać, że każdy kierowca ma inne optymalne dla siebie ustawienia lusterek, co wynika głównie z różnic we wzroście kierujących. Ponadto nawet idealne ustawienie lusterek nie gwarantuje, że zobaczymy w nich wszystko, co nas otacza. Wciąż pozostaje bowiem martwe pole, a więc fragment boku pojazdu, który jest niewidoczny w lusterku. Jeżeli nie upewnimy się kilkukrotnie, czy możemy zmienić pas, może to doprowadzić do kolizji. Najlepiej zatem nie tylko sprawdzić w lusterku, ale także spojrzeć przez okno, aby upewnić się, czy ktoś nadjeżdża. Sprawdzenia, czy lusterka są dobrze ustawione, można dokonać na trasie – wystarczy wówczas zwolnić i obserwować wyprzedzające samochody. Najważniejszy jest moment, kiedy zbliżające się auto rozpoczyna manewr wyprzedzania, zaczynając przy tym znikać we wstecznym lusterku i pojawiać się w lusterku lewym – jeżeli pojazd choć na chwilę będzie niewidoczny, oznacza to, że lusterka nie są idealnie ustawione.

Samochodowe lusterka. Podsumowanie

Podsumowując, prawidłowe ustawienie lusterek jest prostą, aczkolwiek dość często bagatelizowaną przez kierowców czynnością. Tymczasem to właśnie ona decyduje w dużym stopniu o bezpieczeństwie podczas jazdy. Ponadto prawidłowo ustawione lusterka nie tylko redukują ryzyko wypadku, ale także poprawiają komfort użytkowania, np. podczas precyzyjnych manewrów. Prawidłowe ustawienie lusterek nie bez powodu jest jedną z podstawowych czynności, od których zaczyna się naukę jazdy i egzamin na prawo jazdy.

Zobacz także: Kia Sportage V - prezentacja modelu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Droga księżycowa w Gdyni, czyli Marszewska Góra

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty