Renault Megane R.S. Francuski hot-hatch o mocy 280 KM (video)

Ryszard M. Perczak
Renault Megane R.S.System 4Control to najkrócej mówiąc system czterech skrętnych kół, a jego obecność w Megane R.S. jest jego światową premierą w segmencie hot-hatchy.Fot. Ryszard M. Perczak
Renault Megane R.S.System 4Control to najkrócej mówiąc system czterech skrętnych kół, a jego obecność w Megane R.S. jest jego światową premierą w segmencie hot-hatchy.Fot. Ryszard M. Perczak
Na polski rynek wjeżdża czwarte pokolenie sportowego Renault Megane R.S. Z badań wynika, że tego rodzaju samochody cieszą się z roku na rok coraz większym powodzeniem.

Podobne auta w swojej ofercie mają także i inni producenci. W sumie w tej kategorii jest na naszym rynku dostępnych już osiem modeli różnych marek. Wśród nich np. Volkswagen (Golf GTI), Ford (Focus RS) oraz Peugeot (308 GTI).

Renault Megane R.S. Co go wyróżnia?

Renault Megane R.S.System 4Control to najkrócej mówiąc system czterech skrętnych kół, a jego obecność w Megane R.S. jest jego światową premierą w segmencie
Renault Megane R.S.

System 4Control to najkrócej mówiąc system czterech skrętnych kół, a jego obecność w Megane R.S. jest jego światową premierą w segmencie hot-hatchy.

Fot. Ryszard M. Perczak

Najnowsze Megane R.S. jest kumulacją doświadczeń tej marki dotyczących budowy aut wyczynowych, gromadzonych od ponad stu lat. Także model R.S., który jest produkowany już od roku 2004 przez te minione czternaście lat z generacji na generację stawał się coraz bardziej dojrzałym sportowym samochodem klasy kompakt. W odróżnieniu od swoich poprzedników najnowsze Megane R.S. jest produkowane tylko w pięciodrzwiowym nadwoziu typu hatchback. Okazuje się, że ten rodzaj karoserii jest najbardziej pożądany przez kierowców poszukujących takich aut.

Punktem wyjścia do skonstruowania R.S. było najnowsze, seryjne Megane, które poddano - ze zrozumiałych względów - szeregowi różnego rodzaju modyfikacji. Te najważniejsze, to zmiany w wyglądzie.

R.S. ma w poszerzonych o 6 cm przednich błotnikach (to ze względu na zwiększony rozstaw kół), dodatkowe otwory odprowadzające ciepło z komory silnika oraz specjalne listwy progowe. Inny jest przedni zderzak z oryginalnymi światłami LED-owymi do jazdy dziennej  (R.S. Vision) i aerodynamiczną listwą, jak w bolidzie F1. Ten model wyposażony jest również w czarny grill, przypominający plaster miodu, na którym znajduje się logo R.S. Z tyłu jest sportowy dyfuzor, dodatkowe wloty powietrza w zderzaku i specjalna, w kształcie trapezu końcówka wydechu. Specjalnie zaprojektowane do tego modelu obręcze kół mogą mieć 18 bądź 19 cali. R.S. to auto sportowe więc ma w porównaniu z seryjnym modelem obniżone i usztywnione zawieszenie oraz sportowy układ hamulcowy.

R.S. można bez problemu rozpoznać zaglądając do jego wnętrza, gdzie jest sportowa, wielofunkcyjna kierownica, metalowe nakładki na pedałach oraz sportowe fotele. Auto wyposażono w technologię 4Control, a do wyboru są dwa rodzaje zawieszenia: Sport i Cup.

Pierwszy raz w tej klasie aut

System 4Control to najkrócej mówiąc system czterech skrętnych kół, a jego obecność w Megane R.S. jest jego światową premierą w segmencie hot-hatchy.

Specjaliści z Renault Sport od układów jezdnych, gruntownie zmodyfikowali nastawy tego systemu, aby dostosować go do potrzeb tej wielkości sportowego auta o wyjątkowych osiągach.

Janusze Chodyła, **attache prasowy Renault:**__

4Control pozwala poprawić zwrotność i dynamikę samochodu na ostrych zakrętach i zwiększyć jego stabilność przy szybkim pokonywaniu zakrętów. Przy małych prędkościach system skręca tylne koła w zakresie 2,7 stopnia w kierunku przeciwnym do skrętu kół przednich. Pełnię możliwości tego rozwiązania docenimy na krętych odcinkach dróg. Dobrane nastawy zapewniają precyzyjniejsze utrzymanie toru jazdy przy pokonywaniu zakrętów i wręcz unikatową radość z jazdy w segmencie samochodów z napędem przednim.

[page_break]

Renault Megane R.S.System 4Control to najkrócej mówiąc system czterech skrętnych kół, a jego obecność w Megane R.S. jest jego światową premierą w segmencie
Renault Megane R.S.

System 4Control to najkrócej mówiąc system czterech skrętnych kół, a jego obecność w Megane R.S. jest jego światową premierą w segmencie hot-hatchy.

Fot. Ryszard M. Perczak

Przy dużych prędkościach przednie i tylne koła skręcają w tym samym kierunku, przy czym kąt skrętu kół tylnych zmienia się wówczas w granicach 1 stopnia. Dzięki perfekcyjnym nastawom tylnego zawieszenia zwiększa się stabilność samochodu, umożliwiając kierowcy sportową i zarazem bezstresową jazdę. Zmiana kierunku skrętu kół tylnych następuje przy prędkości 60 km/h. W trybie „Race”, prędkość ta ulega zwiększeniu do 100 km/h. Specyficzne dla tego trybu, przeznaczonego do jazdy na torach wyścigowych, nastawy są związane z większymi prędkościami pokonywania zakrętów.

System 4Control ułatwia kierowcy dobranie idealnego toru jazdy samochodu i umożliwia wcześniejsze rozpoczęcie przyspieszania na wyjściu z zakrętu .

Jest moc!

Najważniejsze jest pod maską, gdzie ulokowano opracowany wspólnie z inżynierami Nissana czterocylindrowy, turbodoładowany silnik benzynowy o pojemności 1,8 l. Jego maksymalna moc to 280 KM, a maksymalny moment obrotowy wynosi 390 Nm. Dzięki temu Megane R.S. do prędkości 100 km/h przyspiesza w 5,8 sek. Przeniesienie napędu na koła przedniej osi może się odbywać poprzez manualną, sześciobiegową skrzynię bądź automatyczną, dwusprzęgłową. Nie będzie wersji czteronapędowej. Zdaniem przedstawicieli Renault stosowany w tym modelu system 4Control załatwia sprawę i ten model nie wymaga takiego rozwiązania, które ma tę wadę, że zwiększa masę samochodu.

Kierowca ma do wyboru cztery tryby jazdy: Comfort, Perso, Sport i Race. Ten ostatni praktycznie tylko do użycia na torze.

W podstawowej wersji R.S Tce 280 ze skrzynią manualną sześciobiegową kosztuje u nas 124 900 złotych. Za wersję ze skrzynią automatyczną trzeba zapłacić 131 900 złotych. Można jeszcze za 6,5 tys. złotych dokupić pakiet Cup

Renault Megane R.S. Dane techniczne:

WersjaR.S. 280 EDCR.S. 280 ze skrzynią mechaniczną
Rodzaj paliwaBenzynaBenzyna
Silnik 4-cylindrowy z turbosprężarką z wtryskiem bezpośrednim4-cylindrowy z turbosprężarką z wtryskiem bezpośrednim
Pojemność skokowa (cm3)17981798
Średnica cylindra x skok tłoka (mm)79,7 x 90,179,7 x 90,1
Liczba zaworów1616
Moc maksymalna w kW (KM) przy obr./min205 (280) przy 6000 obr./min205 (280) przy 6000 obr./min
Maksymalny moment obrotowy (Nm)390 (w zakresie od 2400 do 4800 obr./min)390 (w zakresie od 2400 do 4800 obr./min)
Typ skrzyni biegówSkrzynia biegów z podwójnym sprzęgłem EDCmechaniczna
Liczba biegów66
Prędkość maksymalna (km/h)250255
400 m ze startu zatrzymanego (sek.)1414
1 000 m ze startu zatrzymanego (sek.)2525
Przyspieszenie 0-100 km/h (s)5,85,8
Zużycie paliwa w cyklu mieszanym (l/100 km) - wg normy NEDC6,9 (18") / 7 (19")7,1 (18") / 7,2 (19")
Emisja CO2 (g/km) - NEDC155 (18") / 158 (19")161 (18") / 163 (19")
w cyklu miejskim (l/100 km) - wg normy NEDC8,4 (18") / 8,5 (19")9,1
w cyklu pozamiejskim (l/100 km) - wg normy NEDC6 (18"), 6,1 (19")6 (18"), 6,1 (19")
Pojemność zbiornika paliwa (l):5050
Długość/szerokość/wysokość (mm)4372/1874/14454372/1874/1445
Rozstaw osi (mm)26692669
Prześwit (mm)101101

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty