Ford WRC podsumowuje Rajd Argentyny

(red) źródło: Mototarget
Mikko Hirvonen i Jarmo Lehtinen z zespołu Ford Abu Dhabi World Rally Team ukończyli Rajd Argentyny na drugim miejscu po wyjątkowo pasjonującym finiszu. Fińska załoga Forda Fiesta RS WRC przegrała pojedynek o najwyższy stopień podium różnicą zaledwie 2,3 sekundy, jedną z najmniejszych w historii WRC.

W przeszłości tylko trzykrotnie zdarzyło się, że zwycięzca miał na mecie mniejszą przewagę nad drugą załogą, niż w szóstej rundzie tegorocznego serialu, która odbyła się w górach prowincji Cordoba, mniej więcej 700 km na północny zachód od Buenos Aires. Po pokonaniu ponad 380 km odcinków specjalnych czołową trójkę dzieliło na mecie zaledwie 7,2 sekundy.

Dzięki zdobytym punktom Hirvonen utrzymał drugie miejsce w klasyfikacji kierowców. Druga załoga Forda Fiesta RS WRC Jari-Matti Latvala i Miikka Anttila, siódma w miniony weekend w Argentynie, pozostaje na czwartej pozycji. Warto przypomnieć, że zaledwie półtora miesiąca wcześniej Latvala przegrał Rajd Jordanii różnicą zaledwie 0,2 sekundy, co stanowi najmniejszą różnicę w historii WRC. Zespół Ford Abu Dhabi zajmuje nadal drugie miejsce w klasyfikacji producentów.

30-letni kierowca Forda stanął na starcie ostatniego odcinka liczącego 3,9 km, zajmując trzecie miejsce ze stratą zaledwie 5,7 sekundy do lidera. W klasyfikacji tej próby, relacjonowanej na żywo przez telewizję zajął drugie

miejsce, co oznaczało dwa dodatkowe punkty i awans na drugą pozycję w klasyfikacji końcowej rajdu.

"Na początku odcinka popełniłem kilka niewielkich błędów i wiedziałem, że nie uda mi się wygrać," powiedział Hirvonen. "Drugie miejsce to dobry wynik po tak trudnym i trochę dziwnym weekendzie. Nie najlepiej jechało mi się na sekcjach asfaltowych. Gdyby nie to, zapewne wygrałbym rajd. Jestem zły na siebie, że przegrałem tak niewielką różnicą, ale na pocieszenie zdobyłem punkty bonusowe za Power Stage.

"W ten weekend dostaliśmy kilka prezentów od rywali, ale i sami popełniliśmy

błędy. Walczyłem aż do mety, a końcówka rajdu była znakomita. Uwielbiam Rajd Argentyny, bo szutrowe odcinki są po prostu fantastyczne, a tłumy kibiców sprawiają, że jedzie się wspaniale. Drugie miejsce daje sporo punktów, ale jeżeli chcę walczyć o tytuł mistrzowski, muszę zacząć wygrywać rajdy." - dodał Hirvoven.

Dyrektor działu sportu motorowego Ford of Europe Gerard Quinn powiedział: "Miejsce na podium to zawsze dobry wynik, dający solidną porcję punktów w

obydwu klasyfikacjach, szkoda jednak, że nie udało nam się osiągnąć w Argentynie lepszego wyniku. Jari-Matti jechał dobrym tempem do momentu uszkodzenia samochodu. Gdyby Mikko pojechał nieco szybciej w dwa pierwsze dni, mogłoby to nam dać zwycięstwo."

Pierwszą połowę sezonu kończy grecki Acropolis Rally, jedna z klasycznych rund WRC. Baza szutrowego Rajdu Grecji (16 - 19 czerwca) znajduje się w Loutraki.