Co warto wiedzieć o punktach karnych?

Mikołaj Krupiński
Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse
Amatorzy nieprzepisowej jazdy strzeżcie się! Drogowa gonitwa i niedozwolone manewry, nie wspominając o jeździe „pod wpływem”, prędzej czy później skończą się odebraniem prawa jazdy!

Amatorzy nieprzepisowej jazdy strzeżcie się! Drogowa gonitwa i niedozwolone manewry, nie wspominając o jeździe "pod wpływem", prędzej czy później skończą się odebraniem prawa jazdy!

Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse

Nadmierna prędkość i łamanie innych przepisów to dobra droga do utraty prawa jazdy, szczególnie, gdy jadący za nami patrol drogówki z wideorejestratorem nagrywa wszystkie nasze przewinienia zanim ostatecznie nas zatrzyma. Zatrzymany kierowca najczęściej ma pretensje, że reakcja policji była opieszała. Z kolei rolą interweniujących funkcjonariuszy jest wybór właściwego miejsca i czasu, tak by zatrzymanie nie stwarzało zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Stąd przypadki np. 30 punktów karnych, które zsumowano tylko podczas jednego "pościgu".


CZYTAJ TAKŻE

**

Punkty karne tanio oddam303 punkty karne za jedną przejażdżkę?

**
- Nie każde wykroczenie w ruchu drogowym obwarowane jest dodatkowymi punktami karnymi, przypomina podkomisarz Wojciech Ratyński z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. - Punktów nie dostaniemy chociażby za nieposiadanie wymaganych dokumentów, czy ciągnięcie przyczepy o rzeczywistej masie całkowitej większej niż dopuszczalna. Ale za niedostosowanie się do znaków informujących o ograniczeniu prędkości oraz znaków o zakazie

Fot. Policja
Fot. Policja

wyprzedzania, policjant zsumuje punkty karne i równolegle nałoży grzywnę, jednak nie większą (nawet za kilka wykroczeń) niż 1000 zł.

Jedynym wyjątkiem, kiedy punktów karnych nie otrzymamy jest sytuacja, w której funkcjonariusz może zastosować uznaniowo pouczenie. Warto zauważyć, że odmowa przyjęcia mandatu i automatyczne skierowanie sprawy do sądu nie skutkuje nie przypisaniem punktów karnych - są one "nieaktywne" (w czasie kontroli policja nie może do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez sąd wyrokiem prawomocnym, dodaje podkomisarz Ratyński.

Szansą dla "piratów" jest udział w szkoleniach organizowanych przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego. W takim kursie można uczestniczyć nie częściej niż raz na 6 miesięcy, a po ukończeniu odejmowanych jest 6 punktów karnych. Oczywiście za kursy reedukacyjne trzeba płacić (ok. 250-350 zł).

**CZYTAJ TAKŻE

Koniec z redukowaniem punktów karnych!Szarża na motorach i 354 punkty karne

**

W normalnym trybie punkty są automatycznie usuwane po upływie roku od dnia wykroczenia.

Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse

Taryfikator przewiduje dziesięć punktów m.in.: za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 50 km/h; za nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku; omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Maksymalną liczbę punktów otrzymamy też za popełnienie przestępstwa drogowego, za kierowanie pojazdem mechanicznym: po spożyciu alkoholu, będąc w stanie nietrzeźwości lub innego środka działającego podobnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty