Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alonso wygrywa, Kubica 11.

Tomasz Szmandra
Fernando Alonso (Renault) wygrał pierwszy w historii wyścig Formuły 1 rozgrywany po zmroku - Grand Prix Singapuru. Robert Kubica (BMW Sauber) zajął 11. miejsce i tym razem nie zdobył punktów do klasyfikacji mistrzostw świata.

Polski kierowca ruszał do wyścigu z 4. pola i po starcie skutecznie obronił swoja pozycję przed atakiem Hekki'ego Kovalainena. Przed nim jechali Felipe Massa (Ferrari), Lewis Hamilton (McLaren-Merccedes) i Kimi Raikkonen (Ferrari).

Spory wpływ na przebieg wyścigu miała kraksa Brazylijczyka Nelshinio Piqueta (Renault) na 14. okrążeniu. Po tym wypadku na tor wyjechał samochód bezpieczeństwa (Safety Car), natomiast kończące sie paliwo w samochodach Roberta Kubicy i Nico Rosberga (Williams-Toyota) zmusiło obu kierowców do wizyty na stanowiskach serwisowych w momencie, kiedy jeszcze obwiązywał zakaz zjazdu do boksów.

W tej sytuacji sędziowie nałożyli na nich karę dodatkowego, 10-sekundowego postoju w boksie (Stop and Go), co zepchnęło naszego zawodnika na ostatnie miejsce. W pozostałej fazie wyścigu Kubica starał sie odrabiać straty, ale ostatecznie minął linię mety na 11. miejscu.

Lider wyścigu Felipe Massa przeżył dramatyczne chwile podczas pit stopu na 17 okrążeniu. Brazylijczyk zbyt wcześnie ruszył ze swojego stanowiska serwisowego, urwał przewód tankujący, a następnie został został ukarany przejazdem przez boksy i spadł na 13 miejsce

Od połowy dystansu liderem Grand Prix Singapuru został Fernando Alonso, który po awarii samochodu w kwalifikacjach startował do wyścigu dopiero z 15. pola. Były dwukrotny mistrz świata wygrał pierwszy wyścig w tegorocznym sezonie i 20. w swojej karierze.