Akumulatory

(gw)
Duży wybór akumulatorów o rozmaitych parametrach elektrycznych i cenach może powodować dylematy podczas zakupu.

Oferta na rynku akumulatorów jest przebogata i obejmuje różne produkty krajowe i z importu.

Akumulatory

Właściciele typowych samochodów, w których zastosowano znormalizowane źródła energii powinni brać pod uwagę wymiary, kształt akumulatora, położenie zacisków biegunowych i sposób jego zamocowania w pojeździe. Pozwoli to uniknąć kłopotów z przeróbkami. W samochodach nietypowych (zazwyczaj są to modele z Dalekiego Wschodu) trzeba montować akumulatory wyłącznie do nich przeznaczone.
Jak zaleca producent
Równie ważne jak wymiary, są parametry elektryczne. Najważniejsze z nich to pojemność znamionowa wyrażana w amperogodzinach oraz prąd rozruchowy, jaki może dostarczyć bateria.

Akumulator stanowiący integralną część instalacji elektrycznej samochodu jest odpowiednio dobrany do mocy odbiorników energii elektrycznej, szczególnie rozrusznika. Ładowany jest prądem wytwarzanym przez alternator, którego napięcie i natężenie utrzymywane są na odpowiednim poziomie przez regulator.

Z tych powodów nie jest obojętne, jaki akumulator zamontujemy w samochodzie. Jego pojemność musi być taka, jaką zaleca producent. Natomiast, jeśli mamy do wyboru różne akumulatory o identycznych wymiarach i równej pojemności, warto kupić ten, który oddaje większy prąd rozruchowy. Należy on z pewnością do nowocześniejszych akumulatorów, z separacją kopertową płyt, ma też lepsze walory użytkowe, które doceniamy zwłaszcza zimą.
Bezobsługowe
Użytkownicy, którzy nie chcą sprawdzać poziomu elektrolitu i dolewać wody destylowanej do akumulatora, powinni kupować hermetycznie zamknięte akumulatory bezobsługowe, które są niestety droższe od tradycyjnych. Akumulatory te mają w wieczku umieszczone korki wlewowe z otworkami odpowietrzającymi lub zainstalowane rurki odpowietrzające. Wymagają one jedynie okresowego uzupełnienia parującego elektrolitu.

od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty