75 lat temu podczas berlińskiej wystawy techniki radiowej zaprezentowano pierwsze radio przeznaczone do montażu w samochodzie. Był to wyprodukowany przez Blaupunkta model Autosuper 5.
Tworząc go udało się rozwiązać dwa podstawowe problemy związane z przygotowaniem mobilnego odbiornika radiowego: rozmieszczenie delikatnych szklanych lamp i wykorzystanie przetwornicy pozwalającej na zasilanie z akumulatora.
Model AS5 był potężnym, ważącym 12 kg urządzeniem, którego nie dało się zamontować na desce rozdzielczej, więc zdalne sterowanie nim umieszczono na kolumnie kierownicy. Radio odbierające fale średnie i długie sprzedano w zaledwie 400 egzemplarzach - nic dziwnego, zważywszy, że jego cena stanowiła około jednej piątej wartości małego samochodu.
Kolejne radia samochodowe były coraz nowocześniejsze. Po wojnie zaczęto je instalować w desce rozdzielczej samochodu, a dostrajanie odbioru odbywało się przy pomocy wariometru. W roku 1952 po raz pierwszy zastosowano przyciski umożliwiające przełączanie się pomiędzy wcześniej ustawionymi częstotliwościami. Kilka lat później pojawiła się funkcja umożliwiająca automatyczne wyszukiwanie stacji radiowych, a pod koniec lat 50. odbiorniki zaczęto wyposażać w tranzystory, dzięki którym stały się lżejsze, mniejsze i zużywały mniej prądu.
W roku 1960 pojawił się model "Westerland" - radio, które można było wyjąć z samochodu i zabrać ze sobą np. na niedzielny piknik. Pięć lat później na rynek trafił pierwszy magnetofon
samochodowy dający możliwość odtwarzania taśm (Compact Cassette), a w roku 1969 Blaupunkt zaprezentował pierwsze na świecie radio stereofoniczne.
W połowie lat 70. opracowany został system informacji ARI. Radia z tym systemem posiadały dekoder, który przy wychwyceniu sygnału aktualnych informacji drogowych automatycznie przełączał radio na stację nadającą komunikaty o korkach czy wypadkach na drodze.
W 1985 r. na rynek trafił pierwszy, montowany w standardowej wnęce radiowej, samochodowy odtwarzacz płyt CD. Od końca lat 80. rozwój techniczny radioodtwarzaczy samochodowych kształtowały przede wszystkim ulepszenia w zakresie komfortu użytkowania - identyfikacja stacji radiowych RDS (Radio Data System), cyfrowa pamięć
komunikatów radiowych TIM (Trafic Information Memory) i elementy zabezpieczające przed kradzieżą, takie jak możliwość zdejmowania panelu obsługowego czy karty kodowe (KeyCards).
Lata 90. przyniosły dalsze innowacje. W 1995 zaprezentowano pierwsze radio samochodowe połączone z nawigacją GPS, rok później w pełni cyfrowe radio samochodowe, a w 1997 r. radio zintegrowane z telefonem GSM.
Najnowszej generacji radia, a w zasadzie "kombajny" samochodowe, łączą funkcję radia, odtwarzacza CD, MP3, cyfrowej nagrywarkim umożliwiają dostęp do telefonii i nawigacji.
Źródło: Bosch
Polski przemysł motoryzacyjny, szanse i zagrożenia - debata
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?