Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

6 godzin Nürburgringu. Kolejny triumf Porsche

Tomasz Szmandra
Po spektakularnym zwycięstwie w legendarnym 24 godzinnym wyścigu w Le Mans, Porsche wygrało kolejną prestiżową rundę Mistrzostw Świata w Wyścigach Długodystansowych. Mark Webber, Timo Bernhard i Brendon Hartley powtórzyli wynik z ubiegłego roku i ponownie wygrali 6 godzin Nürburgringu, przybliżając markę Porsche do obrony tytułu mistrzowskiego.

Jadący na ostatniej zmianie Timo Bernhard (Porsche 919 Hybrid) ukończył wyścig 53 sekundy przed Loïc'kiem Duvalem w Audi R18, za którym finiszował jego kolega z zespołu André Lotterer.
Drugie Porsche finiszowało na czwartej pozycji, chociaż w połowie wyścigu znajdowało się na czele stawki - 10 sekund przed Porsche późniejszych zwycięzców. Niestety, na 138 okrążeniu prowadzący to auto Szwajcar Neel Jani uczestniczył w kolizji, za co otrzymał od sędziów karę drive through (przejazdu przez depo) i spadł na trzecie miejsce. Na dodatek w Porsche nr 2 doszło do uszkodzenia tylnego skrzydła, co było przyczyną nieplanowanego postoju po 172 okrążeniach.

- To był trudny ale fantastyczny dla nas wyścig. Rywalizacja była bardzo zacięta i niezmiernie się cieszę, że wygraliśmy.

To ważny dzień dla mnie i dla całego zespołu Porsche. Jesteśmy na najlepszej drodze do obrony mistrzowskiego tytułu, a to jest dla nas najważniejsze w tegorocznym sezonie - powiedział na mecie Mark Webber, do niedawna czołowy kierowca Formuły 1.

Wielkim rozczarowaniem była postawa teamu Toyoty, którego modele TS050H wyposażone w nowy pakiet aerodynamiczny, były wyraźnie wolniejsze od konkurencji spod znaku Porsche i Audi.

W kategorii LPM2 triumfował zespół Signatech Alpine – Nicolas Lapierre wyprzedził o 52 sekundy Bruno Sennę z RGR Sport by Morand. W klasie GTE Pro Gianmaria Bruni dotarł do mety 29,7 sekundy przed Ferrari Sama Birda, a w GTE Am najszybszy był Aston Martin Vantage załogi Paul Dalla Lana, Pedro Lamy i Mathias Lauda.