Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

49. Rajd Asturii: Sołowow siódmy. Śmierć na trasie

Karol Biela
49. Rajd Asturii: Sołowow drugi na mecie. Śmierć na trasie
Michał Sołowow zajął siódme miejsce w „generalce" 49. Rajdu Asturii. To druga z rzędu runda, podczas której doszło do tragedii na trasie.

Dziewiąta eliminacja Rajdowych Mistrzostw Europy (RME) rozgrywana była na asfaltowych „oesach" w okolicach hiszpańskiego Oviedo.

Pierwszego dnia organizatorzy zaplanowali trzy odcinki specjalne o łącznej długości prawie 74 kilometrów. Zwycięzcą piątkowego etapu został reprezentant gospodarzy Joan Vinyes jadący autem napędzanym na przednią oś (Suzuki Swift S1600), który wyprzedził z niewielką przewagą Czecha Antonina Tlustaka (Skoda Fabia S2000). Trzeci czas zanotował Hiszpan Gorka Antxustegi, a na czwartym miejscu uplasował się Michał Sołowow.

Drugiego dnia kierowca zespołu Synthos Cersanit Rally Team jechał coraz szybciej osiągając najlepsze czasy na szóstej czy ósmej próbie.

Niestety podczas przedostatniego odcinka specjalnego auto Antonina Tlustaka wypadło z drogi w wyniku czego śmierć poniósł jeden z akredytowanych fotografów. To kolejna już śmierć na trasie eliminacji RME. Na poprzedniej rundzie - 42. Rajdzie Barum - zginął 50-letni kibic.

Po wypadku organizatorzy zdecydowali się dokończyć zawody, pomimo, że kilkanaście załóg, w tym ekipa Synthos Cersanit Rally Team, nie chciała jechać dalej. Ostatecznie ostatnią próbę zawodnicy pokonali jako tzw. "wolny przejazd", czyli nie walcząc o czasy.

Rajd wygrał Hiszpan Alberto Hevia (Skoda Fabia S2000), a kielecko-krakowski duet Sołowow/Baran klasyfikowano w „generalce" na zajęli siódmej pozycji, natomiast wśród załóg zgłoszonych do Rajdowych Mistrzostw Europy wywalczył drugie miejsce.

W 49. Rally Principe de Asturias nie startował fabryczny zespół Skoda Motorsport. Finowie Juho Hänninen i Mikko Markkula uczestniczący w zawodach Skodą Fabią S2000 już podczas poprzedniej eliminacji w Czechach uzyskali miażdżącą przewagę punktową dającą im tytuł mistrzowski.

49. Rally Principe de Asturias  - nieoficjalne wyniki końcowe:
1. Hevia/Alvarez (Hiszpania), 1:34.58,2; 2. Fuster/Avino (Hiszpania), +14.2; 3. Vallejo/Vallejo (Hiszpania), +27,4; 4. Pons/Amigo (Hiszpania), +1.44,7; 5. Vinyes/Mercader (Hiszpania), +3.46,5 (1. miejsce w RME); 6. Cima/Gonzalez (Hiszpania), +3.59,4; 7. Sołowow/Baran (Polska), +4.30,1 (2. miejsce w RME).