Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

48 nowych samochodów na godzinę. Rośnie liczba rejestracji aut osobowych

Adam Mirosiński
fot. Opel
fot. Opel
W pierwszej połowie 2016 r. zarejestrowano w Polsce 210,7 tys. nowych samochodów osobowych. Oznacza to wzrost o 18,5 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Jak świeże bułeczki sprzedają się zwłaszcza hybrydy i auta klasy premium.

Z raportu KPMG w Polsce i Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) wynika, że głównym motorem napędowym branży są nabywcy instytucjonalni – liczba rejestrowanych przez nich pojazdów zwiększyła się w pierwszej połowie 2016 r. o 26,6 proc. w porównaniu do okresu styczeń-czerwiec 2015. W przypadku klientów indywidualnych było to 5,7 proc.

– Większa liczba rejestracji to efekt poprawy sytuacji w gospodarce. Stabilizujące się warunki sprzyjają podejmowaniu decyzji zakupowych. Niewielkie znaczenie mógł też mieć program Rodzina 500 plus, dzięki któremu w budżetach domowych Polaków pojawiły się dodatkowe pieniądze – komentuje sytuację Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego. Pytany, jak wygląda wpływ reeksportu na prezentowane wyniki tłumaczy, że według szacunkowych danych ok. 8-10 proc. aut kupionych w polskich salonach trafia za granicę. – Nie da się przy tym jednoznacznie wskazać głównego kierunku reeksportu, bo zależy on m.in. od kursu walut, popytu na dany model, a nawet wsparcia marketingowego w poszczególnych krajach.

Polubiliśmy samochody premium

Rekordy bije segment marek premium. W pierwszej połowie 2016 r. liczba rejestracji samochodów „z wyższej półki” wzrosła aż o 31,8 proc., podczas gdy dla marek popularnych było to 17 proc. Jak zaznacza Jakub Faryś, widoczna jest wyraźna dominacja (86,2 proc.) nabywców instytucjonalnych w tym segmencie – przybyło ich 33,8 proc. Dał się jednak zauważyć również stosunkowo silny wzrost rejestracji pojazdów przez klientów indywidualnych (o 20,6 proc.), podczas gdy w roku poprzednim ich zainteresowanie malało.

– Dzięki modelom A4, A6 i Q7 pierwsze sześć miesięcy tego roku należy do najbardziej udanych w historii. Zarejestrowanych w tym okresie 5107 pojazdów przełożyło się na wzrost sprzedaży o 35,5 proc. – podkreśla Leszek Kempiński, PR Manager Audi.

– W pierwszej połowie 2016 roku marka BMW osiągnęła liczbę 5753 rejestracji, co stanowi 30 proc. wzrostu w stosunku do tego samego okresu poprzedniego roku. BMW utrzymało pozycję lidera w segmencie premium – stwierdza Katarzyna Gospodarek z BMW Group.

Użytkowe też mają się nieźle

Świetne wyniki odnotowano też w grupie pojazdów użytkowych. Między styczniem a czerwcem 2016 r. zarejestrowano ich 29,8 tys., co stanowi wzrost o 22,7 proc. Jednocześnie w tym samym czasie wydziały komunikacji wydały 13 250 dokumentów na samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t, co przełożyło się na 30-procentowy skok w stosunku do analogicznego okresu 2015 r.

Vany, auta sportowe i kabriolety

W okresie od stycznia do czerwca br. najsilniej wzrósł popyt na duże minivany (76,4 proc.), samochody sportowe i cabrio (56,7 proc.) i luksusowe limuzyny (45,1 proc.). Na kolejnych miejscach znalazły się kombivany (44,2 proc.) oraz duże SUV-y i crossovery (43,9 proc.).

– Na szczególną uwagę zasługuje sprzedaż samochodów z napędami alternatywnymi – w skali pierwszego półrocza rejestracje tego typu pojazdów wzrosły aż o 85,6 proc. w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. Ogólnie zarejestrowano 4,7 tys. samochodów z napędem alternatywnym, w większości hybryd – mówi Mirosław Michna, szef zespołu doradców dla branży motoryzacyjnej w KPMG w Polsce.

– Wyniki sprzedaży świadczą dobitnie, że polski rynek bardzo dobrze przyjął napęd hybrydowy, który przestał być ciekawostką, a stał się po prostu kwestią świadomego wyboru. Widać to zwłaszcza po klientach flotowych, u których decyzja jest efektem szczegółowej analizy opartej na wiedzy ekspertów – komentuje Robert Mularczyk, PR Manager Toyota Motor Poland.

Mniej motocykli

Nie w każdym obszarze jest tak różowo. Od stycznia do czerwca 2016 r. zarejestrowano 13 237 nowych motocykli, czyli o 4,3 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2015 r. Eksperci zwracają jednak uwagę, że dobry wynik osiągnięty w poprzednim roku był przede wszystkim zasługą zmiany pozwalającej kierować motocyklem do 125 cm3 osobom posiadającym prawo jazdy kategorii B, a także modyfikacji przepisów homologacyjnych. – W związku z tym, pomimo spadku popytu w stosunku do poprzedniego roku, liczba rejestracji w pierwszym półroczu 2016 r. stanowi wciąż bardzo dobry wynik. Zarejestrowano prawie trzy razy więcej motocykli niż w analogicznym okresie 2014 i 2013 roku – wyjaśnia prezes PZPM.

Na rynku motorowerów utrzymuje się trend spadkowy, bo część popytu na te pojazdy przesunęła się do kategorii motocykli. W pierwszym półroczu 2016 roku zarejestrowano 12 501 motorowerów, co oznacza spadek o 21,4 proc.

Produkcja w górę

Ze wzrostem pierwsze półrocze zakończyła za to branża produkcyjna. Z linii montażowych zakładów zlokalizowanych w Polsce zjechało 378,4 tys. pojazdów – o 4,7 proc. więcej niż w porównywalnym okresie poprzedniego roku. Produkcja samochodów osobowych zwiększyła się o 4,6 proc. (311,5 tys. w pierwszej połowie br.), dostawczych i ciężarowych o 5,4 proc., a autobusów o 2,5 proc.

Co dalej?

Jeśli dobra sytuacja w gospodarce utrzyma się, jest szansa na zakończenie roku ze znacznymi wzrostami rejestracji. W przypadku samochodów osobowych ich liczba może sięgnąć ponad 400 tys. egzemplarzy, a uwzględniając auta dostawcze przekroczyć magiczną barierę pół miliona. Warto przy tej okazji wspomnieć, że w 2015 r., po raz pierwszy od wejścia Polski do Unii Europejskiej, skumulowany rezultat przekroczył 400 tys. – zarejestrowano w sumie 408 260 nowych samochodów osobowych i dostawczych.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty